Kuidas taimi istutada

Kui taim ei ole korrektselt istutatud, võib ta jääda kiratsema või üldse mitte kasvama minna.

Mida jälgida? Ükskõik mis tüüpi istikuga on tegemist, tuleb alati jälgida taime istutamise sügavust. Taime juurekael peab jääma mullapinnaga tasa. Juurekael on see osa taimest, kus tüvi läheb üle juureks. Kui istutada juurekael liiga sügavale, hakkavad taime kimbutama igasugused koore- ja tüvehaigused.

Oluline on teada ka seda, mis tüüpi istikuga on tegemist: konteiner-, paljasjuurse- või mullapalliga taimega. Konteinertaimi võib istutada olenemata aastaajast (loomulikult v.a talv). Lisaks juurekaela sügavusele peab vaatama, et taime juurekava saaks avatud. See tähendab, et taime juuri tuleks lahti harutada. Mõistlikkuse piires võib juuri ka lahti rebida. See tagab, et juured ei hakka käima ringiratast ümber taime vaid suunduvad taimest eemale ja taim juurdub hästi. Samuti ei hakka juured jämeduskasvu tõttu üksteist pooma. Paljasjuurseid istikuid võib istutada ainult varakevadel või hilissügisel, ajal, mil taimel pole lehti, muidu ei suuda juured tuua taimele sama palju vett, kui lehtedest ära aurab. Mullapalliga taimede puhul on olukord ehk lihtsaim – jälgima peab vaid juurekaela sügavust. Juure mullapall on enamasti kinni seotud selleks ettenähtud kotiga või kangaga. See tuleb juurekaela ümbert lahti lõigata ja istutusauku jätta, kus see ära kõduneb.

Istutusauk võiks ideaalis olla kahe mullapalli suurune. Kui aednik nii entusiastlik ei ole, piisab ka ca 15cm suuremast august, kui on mullapall. Istutusauku võiks lisada ka kompostmulda, kanakaka graanuleid (v.a sügisel) või istutusväetist.

Istutamisel on oluline taime kasta. Istutusauk tuleks eelnevalt korralikult läbi kasta. Taim asetada juba märga auku. Samuti tuleb taim enne istutamist kasta. Konteinertaimed võib suuremasse anumasse mõneks tunniks likku panna, et nad end vett täis tõmbaksid, mullapalliga taimed kasta istutusaugus. Kangas peab jääma kastmise ajaks ümber palli. Kui taimed on istutatud siis kasta veel korra igat taime vähemalt nii palju kui suur on mullapall/konteiner. Nt 3l konteiner = 3l kastmisvett, 45l mullapall = 45l kastmisvett.
Kastmise tihedus sõltub paljuski ilmadest ja aastaajast, millal istutate. Kindlasti ei tohi üle kasta. Paar korda nädalas korralikult kasta on piisav siis, kui olete taimed istutanud kevadsuvisel perioodil. Samuti on hea, kui vara hommikul või hilja õhtul saate veel ka võra piserdada, sest taimed omastavad vett ka läbi lehtede ja okaste. Selline kastmistihedus on vajalik puu juurdumise faasis e umbes 1 kuu. Pärast seda kasta korra nädalas korralikult ja võra piserdamist võib ka jätkata.
Sügisel kasta istutusjärgselt 1 kord nädalas, seda graafikut jälgida juurdumise faasis. Edaspidi kasta vaid vajadusel, kontrollida mullaniiskust. Ka väga vihmase sügise korral tuleb pinnast eelnevalt hinnata, kas on vaja lisaks kasta. Kastmiskogusel jälgida juurepalli suuruste näidet (mainitud eelpool)

Shopping Cart
Scroll to Top